Öğrenmenin daha kalıcı hale gelebilmesinde ‘somutlaştırma’ önemli bir yere sahiptir. Somutlaştırmayı teknolojiyle birleştirerek öğrencilerin anlamlı ve kalıcı öğrenmelerini gerçekleştirebilmesi sağlanmaktadır. Bu amaçla TED Atakent Koleji’nde “3D Laboratuvarı” kullanılmaktadır. 3D laboratuvarımızda 3D projeksiyon ile aktive olan 25 adet 3 boyutlu gözlük bulunmaktadır.

Öğrencilerimizin gerçekçi deneyimler yaşayarak etkili öğrenmelerini sağlamak ve  öğrenmenin en üst seviyede olması adına farklı branşlarda kullanılmak üzere 300 adet 3 boyutlu eğitim içeriğimiz bulunmaktadır.

Öğrencilerimiz, güneş sistemi, iskelet sistemi, solunum sistemi, 3 boyutlu geometrik şekillerin alanları, hacimleri gibi gözle göremediği, hayal etmekte zorlandıkları birçok konuyu 3 boyutlu olarak gözlemleyebilmektedir. Böylece karmaşık konular tahtada tek boyutlu anlatılması yerine üçüncü boyutun zenginliği de katılarak, öğrencilere görsellikle birlikte hissel kavrama imkanı da verilir. 3D teknolojisiyle birlikte kullanılan animasyonlarla öğrencilerin derse karşı olan motivasyonları ve heyecanları artarken, aynı oranda ders başarısı da artmaktadır.