TED ATAKENT KOLEJİ ÖZEL LİSESİ
2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
LİSE KAYIT TAKVİMİ

TED ATAKENT KOLEJİ ÖZEL LİSESİ GİRİŞ VE BURSLULUK SINAVI TARİHİ İLANI 02 MART 2018 CUMA
TED ATAKENT KOLEJİ ÖZEL LİSESİ GİRİŞ VE BURSLULUK SINAVI 18 MART 2018 PAZAR
MERKEZİ SINAV(MEB) 02 HAZİRAN 2018 CUMARTESİ
TABAN PUAN İLANI HAZİRAN 2018

 

TED ATAKENT KOLEJİ ÖZEL LİSESİ 2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI LİSE KAYIT ESASLARI

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı için Lisemize, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan/yapılacak olan açıklamalar esas alınmak üzere; kontenjan dahilinde Haziran- Temmuz ayları arasında, Merkezi Sınav Puanı üstünlüğüne göre öğrenci alınacaktır. Kayıt Süreç Takvimi Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen yönetmeliklere göre düzenlenecektir.

KAYIT VE NAKİL İŞLEMLERİ

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA 8. SINIFI BİTİRİP LİSEYE KAYIT OLMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLER

TED Atakent Koleji Özel Lisesi’ne Hazırlık ve 9. sınıf kayıtları; 18 Mart 2018 tarihinde yapılacak olan TED Okulları Giriş ve Bursluluk Sınavı ve 02 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşecek olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı Merkezi Sınav sonuçlarına göre belirlenir.

Kayıt işlemleri (Merkezi Sınav sonuçlarının açıklanması ve Milli Eğitim Bakanlığı yönergeleri doğrultusunda) okulumuz tarafından ilan edilecek olan “kayıt takvimine” göre yürütülür.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı Merkezi Sınavdan önce okulumuza ön kayıt olmak isteyen öğrencilerin TED Okulları Giriş ve Bursluluk Sınavı’na girmesi önerilmektedir. Lisemizin kontenjanı dahilinde belirlenecek taban puan ve üzerinde puan almış öğrencilerin ön kayıtları bu sınav sonucuna göre gerçekleşecektir. Bu öğrencilerin kesin kayıt hakkına sahip olabilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı Merkezi Sınavına girerek okulumuzun bu sınavda belirlediği taban “Merkezi Sınav Puanı’nın” üzerinde puan almaları gerekmektedir.

TED Okulları Giriş ve Bursluluk Sınavı’nda taban puanı geçen öğrenciler, kesin kayıt için okulumuzun Liseye Geçiş Komisyonu tarafından değerlendirmeye alınırlar. Açıklanan taban puan ve üzerinde puana sahip öğrenciler okulumuz Psikolojik Danışma ve Rehberlik birimimizce mülakata alınır. Liseye Geçiş Komisyonunda öğrencinin akademik durumu, davranış ve sosyal gelişimleri değerlendirilir. Lisemizde uygulanan akademik programlara, okul kültürüne uyumu açısından yeterli olmadığı düşünülen öğrenciler için komisyonun kararı önemlidir. Liseye Geçiş Komisyonunun öğrenci hakkındaki kararı olumlu ise; öğrenci lise Hazırlık Sınıfına ön kayıt hakkı kazanır.

Gerek TED Okulları Giriş ve Bursluluk Sınavı gerekse Merkezi Sınav sonucunda ilan edilen taban puan ve üstünü almış olan her aday ön kayıt başvurusu yapabilir. Açıklanan taban puan ve üzerinde puana sahip öğrenciler okulumuz Psikolojik Danışma ve Rehberlik birimimizce mülakata alınır.

Mülakatını olumlu tamamlayan öğrenciler, TED Atakent Koleji Lise Hazırlık sınıfına puan üstünlüğüne göre kayıt yaptırma hakkını kazanır.

Hazırlık sınıfında öğrenim görme hakkı kazanan; ancak 9.sınıfa doğrudan geçmek isteyen öğrencilerimizin velileri, Hazırlık Sınıfı İngilizce Yeterlilik ve 9. Sınıfa Geçiş sınavına ilan edilen tarihten önce okul yönetimine yazılı olarak başvuruda bulunmalıdır.

Belirlenen tarihte Hazırlık Sınıfı İngilizce Yeterlilik ve 9. Sınıfa Geçiş Sınavı Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği gereğince, Türkçe ve İngilizce derslerinden, yazılı ve sözlü sınav olmak üzere iki bölümde yapılacaktır. Hazırlık sınıfını atlamak isteyen öğrencilerimizin Türkçe yazılı sınavının 70 ve üzeri; İngilizce yazılı ve sözlü sınavı ortalamasının ise 70 ve üzeri olması gerekmektedir. Hazırlık Sınıfı İngilizce Yeterlilik ve 9. Sınıfa Geçiş Sınavı’nda başarılı olan öğrencilerin kaydı puan üstünlüğü ve kontenjana göre 9. Sınıfa alınır, diğer öğrenciler hazırlık sınıfı eğitimi alırlar. Hazırlık Sınıfı İngilizce Yeterlilik ve 9. Sınıfa Geçiş Sınav tarihleri daha sonra web sitemizden duyurulacaktır.

Kaydın kesinleşebilmesi için puan üstünlüğü, kontenjanın uygun olması ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan kayıt takvimi süreci dikkate alınır.

Kesin kayıtlar için ayrılan sürelerin kısıtlı olması sebebiyle, aday öğrencilerin mağdur olmaması için velilerin durumu okula gelerek ve okulla iletişim halinde olarak yakından takip etmeleri gerekir.

 

9.SINIFA KAYIT KABUL VE NAKİL KOŞULLARI

9. Sınıfa nakil işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Kayıt ve Nakil Yönetmeliği’ne göre yapılır. 9. Sınıfa nakil başvurusunda bulunacak öğrencilerin; hazırlık sınıfı olan dört yıllık lisenin hazırlık sınavlarını başarıyla tamamlamış; 2016- 2017 Eğitim Öğretim Yılı TEOG sınavına göre okulumuz tarafından belirlenen taban YEP Puanı( Yerleştirmeye Esas Puan) üzerinde almış olmaları gerekmektedir. Başvuruda bulunan ve nakil şartlarını taşıyan tüm öğrenciler için TED Okulları Giriş ve Bursluluk Sınavı uygulanacaktır.

2016- 2017 Eğitim Öğretim Yılında kayıt için geçerli olan taban puan ve üzerinde puana sahip öğrenciler okulumuz Psikolojik Danışma ve Rehberlik birimimizce mülakata alınır. Taban Puanı geçen ve Psikolojik Danışma ve Rehberlik Mülakatını olumlu tamamlayan öğrenciler, 9. Sınıfta okulumuza kontenjan dahilinde kayıt yaptırma hakkını kazanır.

Hazırlık sınıfı bulunmayan okullardan nakil başvurusunda bulunacak olan öğrenciler ayrıca bir İngilizce Yeterlilik Sınavı’na tabi tutulacaklardır.

Kaydın kesinleşebilmesi için kontenjanın uygun olması ve kayıt takvimi süreci dikkate alınır.

Kesin kayıtlar için ayrılan sürelerin kısıtlı olması sebebiyle, aday öğrencilerin mağdur olmaması için velilerin durumu okula gelerek yakından takip etmeleri gerekir.

10. SINIFA KAYIT KABUL VE NAKİL KOŞULLARI

10. Sınıfa nakil işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Kayıt ve Nakil Yönetmeliği’ne göre yapılır. 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı için 10. Sınıfa Kayıt olmak isteyen öğrenciler TED Okulları Öğrenci Giriş Sınavı ile alınacaktır. 10. Sınıfa nakil başvurusunda bulunacak öğrencilerin; hazırlık sınıfı olan dört yıllık lisenin hazırlık sınavlarını başarıyla tamamlamış; 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı TEOG sınavına göre okulumuz tarafından belirlenen taban YEP Puanı( Yerleştirmeye Esas Puan) üzerinde almış olmaları gerekmektedir. Buna ek olarak; yukarıda belirtilen TED Okulları Giriş ve Bursluluk Sınavı’ndan yeterli puanı almış olması beklenmektedir.

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılında kayıt için geçerli olan taban puan ve üzerinde puana sahip öğrenciler okulumuz Psikolojik Danışma ve Rehberlik birimimizce mülakata alınır. Taban Puanı geçen ve Psikolojik Danışma ve Rehberlik Mülakatını olumlu tamamlayan öğrenciler, 10. Sınıfta okulumuza kontenjan dahilinde kayıt yaptırma hakkını kazanır.

Hazırlık sınıfı bulunmayan okullardan nakil başvurusunda bulunacak olan öğrenciler ayrıca bir İngilizce Yeterlilik Sınavı’na tabi tutulacaklardır.

Kaydın kesinleşebilmesi için kontenjanın uygun olması ve kayıt takvimi süreci dikkate alınır.

Kesin kayıtlar için ayrılan sürelerin kısıtlı olması sebebiyle, aday öğrencilerin mağdur olmaması için velilerin durumu okula gelerek ve okulla iletişimde olarak yakından takip etmeleri gerekir.

NOT: 11 ve 12. Sınıf öğrencilerinin okulumuza nakilleri yapılmamaktadır.

BAŞARI BURSLARI;

Başarı bursları, TED Atakent Koleji Özel Lisesi’ne Giriş Sınavı ve Merkezi Sınav Puanı aralıklarına göre belirlenen kontenjanlarda verilecektir.

Burs dilimleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı Merkezi Sınav ve TED Atakent Koleji Özel Lisesi’ne Giriş Sınavı sonuçlarından sonra Okul Yönetimi tarafından web sayfamızda duyurulacaktır.

Burslar; Puan sırası ve kontenjan durumuna göre değerlendirilecektir.

Okulumuza bildirilen kayıt bilgilerinin (Okulumuza bizzat gelerek doldurduğunuz Bilgi Formları) eksiksiz olması sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için önemlidir.

Bilgi formunu dolduran tüm veliler, iletişim araçları ile (telefon, e-posta veya SMS) haberdar edilecektir. Kayıt sürecinde zaman kısıtlı olduğundan ve başka öğrencilerin mağduriyetini önlemek için ulaşılamayan veliler ile ilgili sorumluluk kendilerine aittir. Bu sebeple okulumuza kesin kayıt yaptırmak isteyen velilerin iletişim bilgilerini detaylı bir şekilde okulumuza verdikleri ‘Bilgi Formlarını’ güncellemesi, iletişim kanallarını açık tutması ve okulla iletişim içinde olması son derece önemlidir.

Kayıt İçin Gerekli Belgeler:

Merkezi Sınav Sonuç Belgesi
Öğrenci nüfus cüzdanı fotokopisi
Veli (anne ve baba) nüfus cüzdanı fotokopisi
Öğrenciye ait dört fotoğraf
Veli (anne ve baba) fotoğrafı (İkişer adet)

2017- 2018 kayıt takvime ulaşmak için tıklayınız!

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>